Kancelář:Jakoubka ze Stříbra 44, Olomouc
Sledujte nás i na těch sociálech

Zamilovaný CopyCamp 2014 z pohledu ženy a muže | Linhart Marketing

24. 3. 2014by Jan Linhart3

Zima skončila, květy pučí a ve vzduchu je láska, jak by nám do ouška zapěl John Paul Young. Narozdíl od něj se ale CopyCamp nespoléhá na jediný hit a každý rok se snaží o něco nového. Letos pořadatelky z H1.cz neodolaly a podlehly nejsrdečnějšímu období v roce – CopyCamp byl ve znamení jara.

A že to nebude další z řady konferencí, na kterých se networkuje až na večerních after party, bylo jasné už z úvodu moderátorky Pavlíny Louženské (H1.cz). Ta s publikem rozehrála seznamovací hru, díky které jsme si prošli všechny fáze vztahu – seznámení, svatbu i sex. Extrovertnější copywriteři byli ve svém živlu, introvertnější kolegové se bořili do sedaček. Nástup jara byl v Divadle Ponec skutečně mocný.

Máma to ví nejlíp

Všeobecnou vřavu uklidnila až první přednáška Jany Moravcové (H1.cz), která na několika příkladech dokázala, že poslouchat maminku se vyplatí. Vždyť koho by napadlo, že za nekončícími připomínkami k domácím úkolům nebo chování na veřejnosti a dokonce smrtelnými výhrůžkami (“Na tenhle svět jsem tě přivedla a můžu tě z něj i sprovodit!”) se skrývá pravda obecně platná i pro copywritery – ctěte svého klienta, mluvte jeho jazykem a nenechávejte si všechno na poslední chvíli.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Deadline je největší škůdce dobrých textů.“
Titulky se učme od bulváru, umí je nejlépe.“

 

Internet je největší copywriterské pískoviště

Po povedeném začátku přišla přednáška od Terezy Vondrákové (Marketing & Media), která byla spíše obecnějšího rázu a ukazovala možnosti, jak se může copwriter prosadit na internetu . Opravdu mě zaujala jen zmínka o real-time reklamní kampani, díky které Magnesia na několik dní ovládla homepage iDnesu. Moc pěkné.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Facebook zavádí videoreklamu.“
Spojení Beacons + aplikace směřuje zákazníka rovnou k obchodu.“

 

Zameťte si před vlastním prahem

Karel Borovička (Innovio) následoval s přednášku plnou lam – proč ne, kočiček je všude dost a na jaře zvlášť. Zaměřil se koncept logického rámce a jaké výhody má jak pro copywritera, tak pro klienta. Není nadto si udělat v práci pořádek.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Využití logického rámce pro klienta – omezuje zbytečné činnosti, dává jasné cíle.“

 

Nejdeismus není výmluva

Nejlepší přednášku celého dne měl bezkonkurenčně Jiří Sekera (Refresh), který copywriterům vytkl několik stále se opakujících výmluv – nikdy jsem nedostal příležitost / to by na to musely být peníze / to by k tomu ale muselo být pořádný zadání. Jirka dokázal, že když se chce, tak jde všechno a svým sebevědomím strhl celý sál na svou stranu. V jeho prezentaci se našel kdekdo, Twitter bouřil.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Deadliny určuje copywriter.“
Nebuďte levní! Cena se odvíjí od přínosu pro klienta.“

 

Copy žije i na sociálních sítích

Do zajímavého tématu následně zaplul Jan Suda (H1.cz) a ukázal, že copywriting a sociální sítě jdou spolu ruku v ruce. Statusy jen tak nenapíšou! Další dobrá a vtipná přednáška, na které mi vadila jediná věc. Při prezentovaném A/B testingu několika typů facebookových statusů pro firemní stránku Tesca překvapivě zvítězila “kvalita” nad “slevou”. Kdyby psal statusy copywriter, pak by byl rozdíl podle mého mnohem nižší. Ale to je jen poznámka na okraj.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Komunikace je specifická jak pro offline, tak pro online.“

 

PPCopywriting

Podobně blízko jsou si také copywriting a PPC kampaně. Petra Brodilová (Google) prozradila, že kdyby se na tvorbě PPC reklam podíleli i copywriteři, pak by byl SERP oku lahodící zahradou. Není tomu tak a proto se na prvních třech místech často objevují vyložené nesmysly. Chce si to dát větší pozor a nevytvářet inzeráty jenom automaticky.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
V PPC nevyužívat generické inzeráty, nebo dbát na jejich správnost.

 

Víš ty, kdo já jsem?

Asi nejvíc poznámek jsem si odnesl z přednášky Marie Grafové (Bubble). Budování osobního brandu je téma, které velká část copywriterů neřeší do chvíle, než jim díky tomu frnkne zajímavá spolupráce. Není lehké ho budovat, ale o to větší ovoce může v budoucnosti přinést. Jen je potřeba plánovat, ujasnit si cílovku a odvádět dobrou práci.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Buduj osobní brand! Specifikuj, obklop se užitečnými lidmi, využívej sociální sítě.“

 

Dobrou pověst nenahradíš

Z trochu jiného úhlu pohledu se na stejné téma podívaly Michala Gregorová a Adéla Flejšarová (Nejsmeagentura.cz). Mluvily spíše o dobré pověsti copywritera a o tom, jak ji využívají při práci na volné noze. Plňte své zakázky svědomitě, rozvrhněte si čas a možná budete mít v pátek večer volno.

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Buduj dobrou pověst a sklízej word-of-mouth.
Sednout si s klientem = musíte být stejná krevní skupina.

 

PR po česku

Celý CopyCamp zakončil bulvární internetový publicista Daniel Dočekal svým pohledem na vztah copywritingu a PR. Podle jím zmíněných příkladů se není co divit, že je dneska tisková zpráva považovaná za sprosté slovo – sekretářka se na takovou práci skutečně nehodí. Všechno zlato se ale netřpytí ani na straně novinářů – pokud je chcete naštvat, pošlete jim tiskovku v PDF!

Nejzásadnější myšlenky z pohledu ženy:
Storytelling frčí.“

 

CopyCamp se vylil z koryta

Letošní CopyCamp vykročil mimo nastolenou cestičku a z čistého copywritingu se dostal i do dalších oborů. Někteří si změnu chválili, některým se naopak zamlouval konkretnější styl minulých ročníků. Copycamp ale stále roste, témat přibývá, ani za rok na něm proto nebudeme chybět. Je to láska.

 

Co nadchlo ženu || muže

freelancerky Michala a Adéla || přednášky Jirky Sekery a Marie Grafové
přátelská atmosféra || nekončící úsměvy všech přítomných
vtip a kreativita pořadatelů || souhlasím se ženou
povídání z různých směrů copywritingu || dorty – zdravím autorky mrkvového a nutelového skvostu

Co se nelíbilo ženě || muži:

málo konkrétních případů || obecnost některých přednášek
nepohodlné sezení (tvrdé židle, málo místa) || moje ledviny souhlasí
absolutně nepodchycený catering || nějakou tu jednohubku bych si dal
tlačení na pilu v interaktivních aktivitách || vědět to, koupím prstýnky v automatu

Tereza Vojáčková || Boris Múdry

by Jan Linhart

14 let v oboru je už doba... Založil tisíce webových stránek. Některé s úspěchem prodal, některé s neúspěchem zavřel. Rozhodně je však poznamenán mnoha zkušenostmi, ze kterých se snaží poučit a vytěžit to nejlepší. Aktuálně se stará o finance a rozvoj Linhart marketing. Ve volném čase obchoduje s kryptoměnami.

3 komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Pole vyžadovaná k vyplnění jsou označena *

Zůstaňte s námi v kontaktuSociální sítě
Sledujte nás i na těch sociálech
Zůstaňte s námi v kontaktuSociální sítě
Sledujte nás i na těch sociálech