Kancelář:Jakoubka ze Stříbra 44, Olomouc
Sledujte nás i na těch sociálech

Plugin do WordPressu, který vám pomůže v off-page SEO | Linhart Marketing

18. 3. 2015by Jan Linhart0

Většina tradičních SEO pluginů (Yoast, All in one SEO a další) se zabývá optimalizací tzv. on-page faktorů na stránce. Oslovil mě ale český tvůrce, který vyvíjí plugin se zaměřením na off-page faktory, monitorování pozic ve vyhledávačích, atp. Zajímavých WordPress SEO pluginů, které se vyvíjejí v ČR moc není (v podstatě znám jen jeden – plugin na prodej/nákup podčlánkové reklamy, který je více popsán na Copywriting.cz)

Název pluginu zní jednoduše Off Page SEO, tak se pojďme podívat, co dokáže:

Sledování pozice ve vyhledávači

Hlavní funkce pluginu je sledování vývoje pozic ve vyhledávači Google na zadaná klíčová slova. Nejdříve si v nastavení zvolíte, jaký používáte jazyk a kde se mají pozice kontrolovat (např. v češtině na českém Googlu). Poté zadáte URL adresu, kterou chcete sledovat, klíčové slovo, které se má testovat a každé 3 dny (případně, kdy budete chtít) se automaticky zjistí pozice, kterou pak můžete vidět v přehledném grafu. Trochu škoda, že plugin nesleduje i Seznam. Samozřejmě víme, jak to s pozicemi na Googlu je – kvůli personalizaci se nedá na pozici spolehnout. Lepší by bylo propojení s Google Webmaster Tools a zobrazovat pozice odtud, nebo obě hodnoty pro porovnání. Ještě lepší by bylo napojení na Google Analytics a zobrazování např. konverzního poměru z tohoto slova, atd. Prostě obyčejné pozice dnes už nestačí, ale někomu to může přijít vhod.

Analýza klíčových slov

Další funkce je zobrazení prvních 19 výsledků z Googlu na libovolný dotaz. Vedle výsledků jsou odkazy na služby, které analyzují zpětné odkazy (Open Link Profiler, ahrefs, Majestic a Open Site Explorer). Tyto služby se dají v omezeném rozsahu použít pro získání informací o zpětných odkazech konkurence. V podstatě jen nemusíte jít do dané služby a kopírovat tam URL adresu konkurence = nejedná se zase až o tak dobrou pomůcku. Lepší by bylo, když by se např. ihned zobrazila data z nějaké služby bez nutnosti rozklikávat každý odkaz.

Analýza prvních míst

Návrhy na získání zpětných odkazů

Plugin nabízí několik tipů jak sehnat zpětné odkazy. Obsahuje aktualizovanou databázi stránek, na které je možno vložit odkaz – Katalogy, PR weby, Bookmarky, Počítadla. V této části může plugin firmám uškodit, pokud ho špatně uchopí. Např. nákup odkazů směřuje na Stovkomat. Nevadí mi affil v odkazu (to je pochopitelné), ale pokud lidi nakoupí nesmyslné odkazy, zbytečně si poškodí svůj odkazový profil. Pokud jich bude navíc hodně, tak může přijít i trest od vyhledávačů.

Dále se prostřednictvím pluginu můžete přihlásit do guest blogging sítě – tuto možnost jsem zatím nezkoušel.

Dalším návrhem pro získávání odkazů, je vyhledávání míst, kam můžete přidat komentář. Tato funkce spočívá v suplování Googlu – zadáte dotaz – např. „SEO“ a plugin vyhledá toto slovo v URL adresách + musí být na stránce text „Přidat komentář“ = nic, co by nešlo zadat přímo v Googlu. Jde vyhledávat i např. v titulku nebo na dalších místech, ale vždy se jedná o suplování vyhledávání na Googlu.

Sociální metriky

Plugin sleduje kolikrát je vaše hlavní strana sdílená na sociálních sítích. Do budoucna vývojáři plánují udělat stejnou metriku pro každý příspěvek, který na webu máte.

Znalostní báze

Jednou z posledních funkcí je znalostní databáze = odkazy na zajímavé články týkající se SEO. Aktuálně je zde 14 odkazů – proč ne…

Kde plugin stáhnout?

Plugin je k dostání v oficiálním WordPress repozitáři na adrese https://wordpress.org/plugins/off-page-seo/. Případně se dá stáhnout přes WordPress administraci.

Zhodnocení

Je fajn, že se v české kotlině lidé snaží dělat zajímavé SEO pluginy. Přijde mi, že ale tento plugin chce řešit příliš mnoho věcí najednou a u žádné z řešených věcí nejde do hloubky. Systémy na quest blogging už existují. Různé agregátory zajímavých článků také existují, atp. U pluginu nejde o to, aby uměl co nejvíce věcí, ale aby alespoň jednu nebo dvě věci řešil pořádně. Když autoři budou plugin dále zlepšovat, tak to může být zajímavý kousek. V aktuálním stavu ho bohužel pro klienty nebo své weby nebudeme používat.

by Jan Linhart

14 let v oboru je už doba... Založil tisíce webových stránek. Některé s úspěchem prodal, některé s neúspěchem zavřel. Rozhodně je však poznamenán mnoha zkušenostmi, ze kterých se snaží poučit a vytěžit to nejlepší. Aktuálně se stará o finance a rozvoj Linhart marketing. Ve volném čase obchoduje s kryptoměnami.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Pole vyžadovaná k vyplnění jsou označena *

Zůstaňte s námi v kontaktuSociální sítě
Sledujte nás i na těch sociálech
Zůstaňte s námi v kontaktuSociální sítě
Sledujte nás i na těch sociálech